GASSOWSKI_WOJCIECH

No to już Państwo wiedzą, jak to się zaczęło i za czyją sprawą. Tyle, że wtedy, na początku lat sześćdziesiątych Wojtek Gąssowski znalazł się w trudnej sytuacji. Musiał decydować. Bowiem drugą, poza muzyką, jego namiętnością był (i pozostał do dziś) sport. Po maturze w 1962 roku złożył papiery do warszawskiej AWF, zdał już nawet część egzaminów i już miał jechać na obowiązkowy obóz żeglarski, gdy przyszło zaproszenie do Szczecina na Finał Festiwalu Młodych Talentów.

Wybrał Szczecin, gdzie znalazł się w legendarnej „Złotej Dziesiątce” i został zaangażowany na stałe do Czerwono-Czarnych. Nie ma chyba w Polsce artysty, który współpracowałby z tyloma zespołami. No bo policzmy: Czerwono-Czarni, Chochoły, Tajfuny, Polanie, ABC, Test, a to tylko te najbardziej znane.
W 1967 roku podczas sesji nagraniowej dla Studia Rytm, ówczesny jego szef Andrzej Korzyński zwrócił się z następującą propozycją: „Chłopaki, mam ja tutaj kompozycję mojego profesora z konserwatorium Czesława Grudzińskiego. On zajmuje się muzyką poważną, ale napisał chyba niezłą piosenkę”. Nagrał więc Wojtek Gąssowski z towarzyszeniem Tajfunów utwór opowiadający o urokach bieszczadzkich połonin i pojechał w trasę z… Polanami. Tymczasem Zielone wzgórza nad Soliną zaczęły żyć własnym życiem. Wygrały konkurs na radiową piosenkę miesiąca i zostały zakwalifikowane do Opola, gdzie nasz artysta piosenkę tę wykonywał z akompaniamentem… Skaldów.

Utwory:

1. Zielone wzgórza nad Soliną
2. Bo róża też kolce ma
3. Żal
4. Świat bez ciebie
5. Spójrz, wszystko jest tak samo
6. Przed nadejściem snu
7. Melancholia dawnych dni
8. Dziś nie mam nic
9. Tylko wróć (duet z Romanem Hoszowskim)
10. Piosenka o wadach i zaletach (duet z Kazimierzen Rudzkim)
11. Antonina
12. Pożegnaj mnie dziewczyno
13. Przeminęło z wiatrem
14. Do zobaczenia
15. Świat jaki jest
16. Wymyśliłem prawie wszystko
17. Sam sobie żeglarzem
18. Pójdę z tobą w świat
19. Żółw na Galapagos
20. Przygoda bez miłości
21. Nie bądź taka pewna siebie
22. Testament
23. Gdzie się podziały tamte prywatki
24. Zielone wzgórza nad Soliną

 

Płyta do kupienia w: digitalo.pl  merlin.pl    empik.com

Tagi: ,