724352753826 Villas ZZK 1500rgbVioletta Villas – właściwie Czesława Maria Cieślak. Piosenkarka i aktorka, a także kompozytorka i autorka tekstów. Dzieciństwo spędziła w Belgii. W 1948 przyjechała z rodzicami do Polski. Zamieszkała w Lewinie Kłodzkim. Tam rozpoczęła naukę muzyki, którą kontynuowała we Wrocławiu i Szczecinie. W 1959 podjęła naukę śpiewu u Eugenii Falkowskiej w Warszawie. Warunki głosowe i uzdolnienia zapowiadały karierę operową, z której ostatecznie zrezygnowała, przyjmując propozycje występów estradowych.

Wkrótce dokonała pierwszych nagrań radiowych z zespołami Bogusława Klimczuka i Edwarda Czernego. Piosenka „Dla ciebie, miły” zwyciężyła w plebiscycie „Expressu Wieczornego”, zapewniając jej wykonawczyni udział w MFP Sopot ’61. Na festiwalu tym wystąpiła także w roku następnym. Śpiewała w międzynarodowych koncertach radiowych w Szwajcarii i RFN. W 1965 r. na III Festival International des Varié té s et Music-Halls w Rennes (Francja) zdobyła Grand Prix International d’Interpretation. Wystąpiła z koncertami w ZSRR, Czechosłowacji, Bułgarii i Rumunii.

W 1966 r., na osobistą prośbę szefa paryskiej Olympii Brunona Coquatrixa, znalazła się w gronie artystów polskiego programu rewiowego Grand Music-Hall de Varsovie. Tam usłyszał ją Frederick Apcar, na zaproszenie którego wyjechała do Las Vegas (USA). Od grudnia 1966 przez trzy sezony była gwiazdą Casino de Paris, gdzie swym czterooktawowym głosem śpiewała piosenki, arie operetkowe i operowe w dziewięciu językach.

Piosenka i estrada ułatwiły jej kontakt z filmem. W USA partnerowała m.in. Glennowi Fordowi, Lee Marvinowi i Bobowi Hope’owi. W kraju zagrała m.in. w filmie Dzięcioł i w jednym z odcinków serialu tv Klub Profesora Tutki. Występowała w recitalach tv, na scenie Teatru Syrena w Warszawie oraz na wielu estradach w kraju i za granicą, także w ośrodkach polonijnych Australii i kilkakrotnie w USA.

Utwory:

1. Szaloną być
2. Mechaniczna lalka
3. Zabierz mnie z Barcelony
4. Granada
5. Oczy czarne
6. W Lewinie k/Kudowy
7. Do ciebie, mamo
8. Cóż mogę ci dać
9. Spójrz prosto w oczy
10. Przyjdzie na to czas
11. Dla ciebie, miły
12. Czterdzieści kasztanów
13. Józek
14. Zostanę z Tobą
15. Nie ma miłości bez zazdrości
16. Tylko tobie
17. Całuj gorąco
18. Pocałunek ognia

 

Płyta do kupienia w:     empik.com

Tagi: ,