Tomasz Lipinski_Zlota Kolekcja

Tomek Lipiński urodził się 21 sierpnia 1955 roku w Warszawie. Jest synem słynnego rysownika, Eryka Lipińskiego. W połowie lat 70. grał na instrumentach perkusyjnych w warszawskich formacjach awangardowych. Potem studiował na warszawskiej ASP, ale rzucił studia dla muzyki.  W 1979 Lipiński założył wraz z Jackiem „Luterem” Lenartowiczem Tilt, jedną z pierwszych grup kojarzonych w Polsce z punk rockiem. Pierwsze piosenki Tiltu ukazały się na nieoficjalnie wydanej kasecie First Polish New Wave, obok nagrań m. in.: KSU czy Ataku. Jesienią 1980 r. Tilt przestał istnieć (w kolejnych latach Lipiński reaktywował go wielokrotnie i w różnych składach), a w 1981 Lipiński wraz z Robertem Brylewskim utworzyli Brygadę Kryzys. Już pierwszy koncert w warszawskiej Rivierze został nagrany i nielegalnie wydany w Anglii. To jednak kolejna, tym razem oficjalnie wydana Brygada Kryzys (od koloru okładki zwanej „czarną Brygadą”) stała się manifestem rodzimej nowej fali. Po raz pierwszy w historii polskiego rocka przedstawiciele tego gatunku przemówili tak głośno i dobitnie. Mimo to zespół rozwiązał się pod koniec 1982 r. nie widząc perspektyw istnienia w trudnej politycznej rzeczywistości stanu wojennego.

Wtedy Lipiński po raz pierwszy reaktywował Tilt. Debiutem płytowym zespołu był wydany w 84r. singel, na którym znalazły się piosenki Runł ju ostatni mur, Każdy się boi swojej paranoi i O, jaki dziwny, dziwny, dziwny. W nagraniu uczestniczył basista Dariusz „Franz Dreadhunter” Adamczyk, fan Tiltu, a wcześniej muzyk legendarnej krakowskiej grupy Dűpą prowadzonej przez malarza Piotra Marka. Stopniowo zmieniała się też muzyka zespołu – do punkowej zadziorności dodano popowej melodyki. I takie były też nowe piosenki – Mówi ci, e… (z udziałem debiutującej Kayah) i Rzeka miłości, morze radości, ocean szczścia. Obie przyniosły Tiltowi popularność stając się jednymi z najpopularniejszych piosenek lat 80. Znalazły się też na płycie Tilt nagranej przez Lipińskiego i Dreadhuntera m.in. z kla- wiszowcem Wojciechem Konikiewiczem i ponownie z Kayah. Płyta pojawiła się… dwa lata po nagraniu, a wtedy zespół już nie istniał.

W tym czasie Lipiński grał już w kolejnej grupie – The Fotoness – z basistą Macinem Ciempielem (eks-Oddział Zamknięty) i perkusistą Jarosławem Szlagowskim (eks-Lady Pank). Zespół istniał krótko, zaledwie kilkanaście miesięcy, ale doczekał się płyty When I Die.

Po rozpadzie The Fotoness w 1988r. Lipiński znów reaktywował Tilt, tym razem pod nazwą Czad Kommando Tilt. Grupa często występowała w ramach Krajowej Sceny Młodzieżowej i nagrała płytę Czad Kommando Tilt, na której znalazły się zarówno starsze piosenki (Nie wierz poli tykom pochodziła jeszcze z repertuaru Brygady Kryzys), jak i nowe, z których największym powodzeniem cieszyła się ballada Jeszcze bdzie przepiknie napisana przez Li- pińskiego pod wpływem jego podróży do Moskwy, w czasie, gdy Związkiem Radzieckim rządził Michaił Gorbaczow. Zespół znów nie doczekał wydania płyty, która ukazała się niemal z dwuletnim opóźnieniem.

W 1991 r. doszło do reaktywacji Brygady Kryzys. Zespół został świetnie przyjęty podczas festiwalu w Jarocinie i nagrał płytę Cosmopolis, którą wypełniły zarówno piosenki pamiętające początki Brygady (jak choćby To co czujesz czy Ty i tylko ty), jak i premierowe. Brygada Kryzys przetrwała trzy lata, a każdego 13 grudnia między 92 r. a 94 r. dawała w warszawskim klubie Remont specjalne koncerty zatytułowane Stanik i upamiętniające wprowadzenie stanu wojennego. Jeden z nich wydano później na kasecie Live In Remont 13 grudnia 93. Ponowna reaktywacja Brygady Kryzys miała miejsce w 2003 r., ale kolejne lata nie przyniosły oczekiwanej płyty. Dopiero w 2013 r. ukazał się zapis koncertu zagranego w studiu radiowej Trójki z okazji 30. rocznicy powstania zespołu.

Na początku lat 90. Lipiński zajął się też produkcją telewizyjną (np. programu 60/90) i pracą w koncernie fonograficznym BMG. Nagrał też płytę solową Nie pytaj mnie, a pochodząca z niej piosenka Nie pytaj mnie, co jest dobre a co złe znalazła się w głośnym filmie Władysława Pasikowskiego Psy 2 i stała się przebojem. W 95 r. nagrał piosenki do kolejnego filmu Pasikowskiego zatytułowanego Słodko-gorzki, za które otrzymał nagrodę na festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (zagrał w nim epizod; na dużym ekranie można go było też później zobaczyć w filmie Beats of Freedom – Zew wolności). Zresztą Lipiński napisał muzykę do wielu filmów dokumentalnych, głównie Andrzeja Titkowa (m.in. Był sobie mur z 1995r. czy Bezsenność z 2012r.).

Rok później Lipiński znów zaczął współpracę z Dreadhunterem. Razem, na potrzeby koncertu akustycznego, stworzyli projekt Tilt 2000. Występ miał miejsce w październiku 1996 r., a jego zapis ukazał się potem na płycie Rzeka miłości – koncert w Buffo. Kolejna przerwa w działalności Tiltu trwała trzy lata. Po tym czasie grupa pojawiła się w składzie Lipiński-Dreadhuner-Piotr Lewicki (g)- Tomek Czulak (dr) i nagrała płytę Emocjonalny Terror (02). Największy rozgłos zdobyła piosenka Co się stało z tym krajem nad Wisłą, w której Lipiński rozliczył trudną rzeczywistość początku XXI wieku. Rok później (po udziale w kampanii antynarkotykowej i nagraniu piosenki Nie wierzę narkotykom), Tilt znów przestał istnieć.

Przerwa ponownie trwała trzy lata i w 2006 r. grupa znów rozpoczęła próby, a tym razem obok Lipińskiego w składzie pojawili się basista Piotr Leniewicz i perkusista Karol Ludew, a rok później Konikiewicz i saksofonista Alek Korecki. W tym składzie zespół wystą- pił w Gdańsku podczas 20. rocznicy wolnych wyborów, świętował 30. urodziny w Jarocinie, a także zarejestrował DVD Najmniejszy koncert świata z kilkoma premierowymi piosenkami, m.in. Sześćdziesity ósmy. Na Mówi ci, e… znajdziecie Państwo nigdy wcześniej niepublikowany na kompakcie fragment tego występu w postaci piosenki Jakby nie stało si nic – live. W 2013 r. Tomek Lipiński znów zrezygnował z nazwy Tilt. Występuje pod swoim nazwiskiem w zespole, który tworzy z Leniewiczem, Ludewem i gitarzystą Tomaszem Osieckim.

 

Tracklista:

1. Centrala – Brygada Kryzys

2. Szare koszmary – Tilt

3. Runął już ostatni mur – Tilt

4. O, jaki dziwny, dziwny, dziwny… – Tilt

5. Mówię ci, że – Tilt

6. Rzeka miłości, morze radości, ocean szczęścia – Tilt

7. Border Line – The Fotoness

8. Tak, jak ja kocham Cię – Tilt

9. To co pierwsze – The Fotoness

10. Jeszcze będzie przepięknie – Czad Kommando Tilt

11. Nie wierzę politykom – Czad Kommando Tilt

12. Ty i tylko ty – Brygada Kryzys

13. To co czujesz – Brygada Kryzys

14. Nie pytaj mnie co jest dobre, a co złe – Tomek Lipiński

15. Moje serce pełne ciebie – Tomek Lipiński

16. To akurat wiem – Tomek Lipiński

17. Cicho, cicho oddychasz śpiąc – Tilt

18. Co się stało w tym kraju nad Wisłą – Tilt

19. Sześćdziesiąty ósmy – Tomek Lipiński

20. Jakby nie stało się nic – live – Tome
k Lipiński & Tilt

Płyta do kupienia w:

merlin.pl  digitalo.pl   empik.com