Piosenkarka i aktorka. Ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych oraz Wydziału Handlu Zagra­nicz­ne­go Szkoły Głównej Służby Zagranicznej w Warszawie. W czasie studiów występowała w Stu­denckim Teatrze Satyryków (STS) i w kabarecie klubu studenckiego Stodoła w Warszawie.

W 1957 roku zwyciężyła w konkursach piosenkarskich organizowanych przez Polskie Radio.

W 1958 roku została słuchaczką Studia Piosenki przy Polskim Radiu, kierowanym m.in. przez Władysława Szpilmana, Jerzego Abratowskiego i Aleksandra Bardiniego. W tym samym roku nagrała do filmu „Pożegnania” (reż. W. Has) piosenkę Pamiętasz była jesień, która przyniosła jej olbrzymią popularność. W 1960 roku jako pierwsza polska piosenkarka wystąpiła z własnym recitalem. Dokonała licznych nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, dla rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych w Moskwie, Tbilisi, Pradze, Bratysławie i Nowym Jorku.

Nagrała piosenki do filmów „Popiół i diament” i „Niewinni czarodzieje” (reż. A. Wajda), „Zezowate szczęście” (reż. A. Munk), „Rozstanie” (reż. W. Has), a także do filmów R. Glińskiego oraz E. Sevelli w USA.

W latach 1974-81 związana była z Teatrem Stara Prochownia, gdzie zagrała m.in. w spek­ta­klach „Związek przyjacielski” i „Z Trzykrólową Gwiazdą” (reż. W. Siemion). Gościnnie wy­stę­powała także w Teatrze Żydowskim, kabaretach „U Lopka” i „Pod Egidą” oraz w krakowskim kabarecie „Kurierek”.

W latach 1976-78 oraz 1982-87 była aktorką i piosenkarką Teatru na Targówku w Warszawie, gdzie zagrała m.in. w spektaklach„Toast weselny” (reż. M. Jonkajtys), „Bukiecik alpejskich fiołków” (reż. L. Szurmiej-Dynerman i J. Krzyżanowski), „Ballada o miłości zagrożonej” (reż. W. Solarz), „Tak jak u Chagalla” (reż. Sz. Szurmiej) i „Mój kapitanie, już wieczór” (reż. A. Koncewicz).

Występowała także na scenach zagranicznych, m.in. w 1985 roku w Teatrze Metechii w Tbilisi (ZSRR) w spektaklu „Teatr straceńców” (reż. S. Mrewliszwili) oraz w 1987 roku w dwóch spektaklach w Teatrze Miejskim w Saarbrücken (RFN). Od 1963 roku występuje z re­citalami pieśni Żydów polskich. W 1992 roku uczestniczyła w berlińskim festiwalu pod nazwą „Kobieta w pieśniach żydowskich”, zaś w 1993 roku, jako jedyna artystka polska, prezentowała wła­sny recital na Europejskim Festiwalu Muzyki Żydowskiej w Leverkusen (Niemcy).

Koncer­towała w kraju i za granicą niemal we wszystkich krajach Europy oraz w ośrodkach polonijnych Australii, Kanady i USA. W 1987 roku została wyróżniona specjalnym dyplomem i nagrodą mia­sta Cleveland z okazji 15. tournée w USA.

W latach 1991-98 mieszkała w Szczawnicy, gdzie pełniła funkcję przewodniczącej Stowarzyszenia Literacko-Artystycznego im. Cz. Miłosza. Była organizatorką licznych przedsięwzięć artystycznych a także kierownikiem artystycznym Między­narodowych Fe­sti­wali Słowa w latach 1996-2000. W 1997 roku obchodziła jubileusz 40-lecia pracy artystycznej, któremu patronował Prezydent RP.

W pierwszym roku XXI wieku zdecydowała się zakończyć działalność koncertową.

digitalo.pl  merlin.pl  empik.com

Tracklista:
1. Pamiętasz Była Jesień
2. Gdzie Są Kwiaty Z Tamtych Lat
3. Piosenka O Okularnikach
4. Siedzieliśmy Na Dachu
5. Nie Kochaś W Taką Noc
6. Moj Kapitanie, Już Wieczór
7. Dziewczyna Z Portofino
8. Malaguena
9. Galapagos
10. Tbiliso
11. Goracą Nocą
12. Jestem Brzydka
13. Żyje Się Raz
14. Noc Wie o Wszystkim
15. To Wszystko z Nudow
16. Słodkie Fiołki
17. Krakowska Kwiaciarka
18. Przyjdziesz Do Mnie z Jaśminami
19. Spróbujmy Jeszcze Raz
20. Jak Drogie Są Wspomnienia
21. Świętojański Chleb
22. Na Francuskiej
23. O Kraju Mój

Tagi: