Republika wywodzi się ze studenckiego zespołu rockowego o nazwie „Res Publika”, działającego w Toruniu w latach 1978-80. Szefem i założycielem zespołu był Wiesław Ruciński, występujący w latach późniejszych pod pseudonimem Jan Castor. Pozostali członkowie „Res Publiki” to: Zbigniew Ruciński (gitara), Paweł Kuczyński (gitara basowa), Sławomir Ciesielski (perkusja) oraz Grzegorz Ciechowski (flet). Wiosną 1980 roku Jan Castor „osierocił” toruński skład i oddał się karierze solowej na emigracji (najpierw Australia, potem USA). Jesienią natomiast konstytuuje się nowa „Republika”, której liderem staje się Grzegorz Ciechowski. Z poprzedniego składu pozostaje Paweł Kuczyński (bas) oraz Sławomir Ciesielski (bębny). Dochodzi początkujący student biologii Zbigniew Krzywański (gitara). A Grzegorz Ciechowski przejmuje dodatkowo śpiew i instrumenty klawiszowe. Jesień 1980 i wiosna 81 to dla Republiki okres bardzo intensywny. To właśnie wtedy powstaje kilkanaście najbardziej charakterystycznych kompozycji i tekstów, głównie spod pióra Grzegorza Ciechowskiego, które ustalają na lata pozycje tego zespołu na polskim rynku muzycznym.
Fenomen Republiki polegał przede wszystkim na jej niepowtarzalnośc. Zespół co prawda, pozostawał pod wyraźnym wpływem wszystkiego co nowofalowe, ale potrafił w tym nurcie wytworzyć własny, bardzo charakterystyczny język podobnie było z tekstami. Grzegorz Ciechowski od samego początku deklarował, że muzyka rockowa to tylko i wyłącznie medium, środek, którym można się posłużyć opowiadając własną historię. Kolejne płyty były dla Ciechowskiego kolejno wydawanymi tomikami wierszy. Dzięki Republice, wiersze te zdobyły dla ich autora niesłychany zasięg.
Równie charakterystyczny był dla Republiki jej wizerunek. Wśród zespołów rockowych pierwszej połowy lat 80-tych image Republiki był najbardziej wyrazisty i rozpowszechniony. Biało-czarne pasy pochylone na prawo pod kątem 45 stopni, typowe „republikańskie” grzywki, znaczki z „białymi flagami”, wszystko to stanowiło o czytelnej z daleka przynależności do klubu. Każdy prawdziwy „Republikanin” miał w lekturach obowiązkowych książki Georga Orwella i Kurta Vonnegutta a najbardziej zdeklarowani fani chodzili ubrani wyłącznie na czarno i – ku rozpaczy swoich rodziców- przemalowywali swoje pokoje w biało-czarno pasy. Do tej pory dwie najważniejsze płyty Republiki to Nowe Sytuacje 1983 oraz Nieustanne Tango 1984. W1986 roku zespół zawiesił działalność. Grzegorz Ciechowski wydawał kolejne płyty pod pseudonimem Obywatel G.C. a pozostali Republikanie utworzyli wraz z Robertem Gawlińskim „Operę” . W roku 1990 Republika reaktywowała się w nieomal niezmienionym składzie. Pawła Kuczyńskiego zastąpił Leszek Biolik, który od 1988 roku występował w składzie Obywatela G.C. Powstały kolejne płyty: Republika 1991, Siódma pieczęć, Bez prądu, Republika marzeń oraz Masakra.
Utwory:
CD 1: Białaflaga
1. Kombinat
2. Gadające głowy
3. Biała flaga
4. Halucynacje
5. Arktyka
6. Nieustanne tango
7. Moja krew
8. Obcy astronom
9. Śmierć w bikini
10. Poranna wiadomość
11. Tak długo czekam (ciało)
12. Sexy doll
13. Sam na linie
14. Reinkarnacje
15. Psy Pawłowa
16. Zapytaj mnie czy cię kocham
17. Telefony
CD 2: Nowe sytuacje
1. Nowe sytuacje
2. Plan
3. Prąd
4. Znak =
5. Zróbmy to (teraz)
6. Na barykadach walka trwa
7. Fanatycy ognia
8. Lawa
9. Prośba do następcy
10. Tu jestem w niebie
11. W końcu
12. Rak miłości
13. Mamona
14. Odchodząc
15. Raz na milion lat
16. Śmierć na 5
Płyta do kupienia w: digitalo.pl merlin.pl empik.com