Krakowski zespół wokalno-instrumentalny. Powstał w 1976 roku. Pierwszy skład zespołu: Krzysztof Gawlik – skrzypce,Jan Hnatowicz – gitara, Chariklia Motsiou – śpiew, Andrzej Sikorowski – śpiew, gitara, mandolina, lider, Anna Treter – śpiew, Andrzej Żurek – gitara basowa. Wywodzi się z kabaretu o tej samej nazwie, który działał do połowy lat 70. przy AR w Krakowie.
Z kabaretowej piwnicy grupa Pod Budą weszła na piosenkarską scenę z własnym repertuarem tworzonym przez Jana Hnatowicza (muzyka) i Andrzeja Sikorowskiego (muzyka i teksty), decyduj ącym o niezwykle oryginalnym obliczu artystycznym grupy. Ze względu na poruszaną w piosenkach tematykę nazwano kiedyś zespół „małym teatrem codzienności”.
Zespół koncertował w kraju i za granicą, m.in. w krajach Europy Zachodniej, w ZSRR oraz w ośrodkach polonijnych USA i Kanady. Wystąpił po raz pierwszy na KFPP Opole ’ 79 (wyróżnienie w plebiscycie Studia Gama za Bardzo smutną piosenkę retro), oraz w Sopocie w 1989 roku. Dokonał licznych nagrań archiwalnych dla PR. Zrealizował kilkanascie recitali TV i teledysków do najpopularniejszych piosenek. Powstały także biograficzne programy o zespole m.in.: Okruchy codzienności, czyli krótka historia grupy Pod Budą oraz hasła Pod Budą i Andrzej Sikorowski w telewizyjnym Leksykonie Polskiej Muzyki Rozrywkowej. Obecnie zespół tworzą: Anna Treter – śpiew, instrumenty klawiszowe, Andrzej Sikorowski – śpiew, gitara, lider, Marek Tomczyk – gitara, Andrzej Żurek – gitara basowa.
Ryszard Wolański
Utwory:
1. Bardzo smutna piosenka retro
2. Blues o starych sąsiadach
3. Ballada o walizce
4. Gdy mnie kochać przestaniesz
5. Przy niedzieli zabawa
6. Ballada o ciotce Matyldzie
7. Piosenka o mojej ulicy
8. Piosenka o ulicznym grajku
9. O la ri ja
10. Kraków, Piwna 7
11. List do świata
12. Lecz póki co żyjemy
13. Naftalinowy świat
14. Nie przenoście nam stolicy
15. Na całość
16. Jak kapitalizm, to kapitalizm
17. Na końcu mapy
18. Tokszoł
19. Ta sama miłość
20. Bo przecież razem