Jacek Kaczmarski - Źródło

Dorobek Kaczmarskiego obejmuje setki pieśni. W tak krótkim wyborze jak ten nie mogło zabraknąć tych najważniejszych, takich jak Mury czy Obława. Obok utworów dawnych znalazły się najnowsze, wśród nich Piosenka napisana mimochodem (2002). Prezentujemy tego niezwykłego artystę w odmiennych wcieleniach wykonawczych – drapieżnego, ekspresyjnego (Nie lubię), ale także lirycznego (Wędrówka z cieniem). Przypominamy jego nieustającą fascynacje malarstwem (Zesłanie studentów).

Nasz wybór ukazuje różnorodność zainteresowań twórcy. Są tutaj pieśni historyczne, obejmujące szerokie spektrum zainteresowań – od antyku (Lekcja historii klasycznej), po dzieje najnowsze (Ballada wrześniowa). Istotne miejsce zajmuje motyw rosyjski (m.in. Krajobraz po uczcie). Artysta oddaje hołd ulubionym bardom – Wysockiemu (którego pieśni konsekwentnie popularyzował w naszym kraju) oraz Okudżawie.

Jacek Kaczmarski nigdy nie stronił od tematyki współczesnej – wprost przeciwnie. Poznajemy komentarze tak gorzkie jak Nasza klasa oraz tak niebezpiecznie zabawne jak Postmodernizm. Filozoficzne refleksje artysty także przybierają wieloraką formę – dość porównać Wojnę postu z karnawałem z Bajką o Głupim Jasiu, albo prześledzić paradoksy „nakręcano codziennie zegara, w którym wskazówki odpadły” (Zegar). Najważniejsza zawsze pozostaje Polska – jak w przewrotnej, trudnej Modlitwie.

Utwory:

1. O krok
2. Obława
3. Nie lubię
4. Między nami
5. Piosenka napisana mimochodem
6. Źródło
7. Nasza klasa
8. Postmodernizm
9. Wojna postu z karnawałem
10. Przyczynek do legendy o Św. Jerzym
11. Lekcja historii klasycznej
12. Ballada wrześniowa
13. Sen Katarzyny II
14. Krajobraz po uczcie
15. Zesłanie studentów (Malczewski)
16. Modlitwa
17. Zegar
18. Bajka o Głupim Jasiu
19. Wędrówka z cieniem
20. Pożegnanie Okudżawy
21. Epitafium dla W. Wysockiego
22. Mury

 

Płyta do kupienia w:   merlin.pl    empik.com

Tagi: ,