Irena Santor - Embarass

Jej śpiewanie zaczęło się w szkolnych chórach, ale o artystycznej karierze zdecydował przypadek. Rekomendowana Tadeuszowi Sygietyńskiemu przez poznańskiego dyrygenta opery Zdzisława Górzyńskiego została w 1951 roku przyjęta do Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze. Spędziła w nim osiem lat. Objechała z nim niemal cały świat. Z nieznanej nikomu chórzystki stała się znaną solistką, której popularności przyniosła piosenka „Ej, przeleciał ptaszek”.

W 1959 roku odeszła z Mazowsza, właściwie bez powodu. I wtedy znowu przypadek zdecydował o jej dalszych losach. W grudniu 1959 roku, popularny program estradowy „Zgaduj – Zgadula” obchodził jubileusz 50 wydania. W nim właśnie Irena Santor wystąpiła po raz pierwszy publicznie jako solistka. Debiut w nowej roli nie należał wprawdzie do nazbyt udanych, lecz jego radosnym finałem okazała się propozycja nagrań dla Polskiego Radia. Nagrała wówczas piosenkę „Straciłam twe serce”, kompozycję W. Szpilmana do słów L Starskiego.
Od tamtej pory Jej nazwisko nie schodziło z plakatów, okładek płytowych, szpalt i okładek gazet codziennych i periodyków. Obwołana Pierwszą Damą Polskiej Piosenki zaśpiewała i nagrała ponad tysiąc piosenek. Koncertowała w wielu krajach Europy, obu Ameryk, Azji i Australii. Dokonała licznych nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia, płytowych oraz do filmów „Przygoda na Mariensztacie”, „Klub kawalerów”, „Gangsterzy i filantropi”, „Przygoda z piosenką”.

Zrealizowała recitale TV, m.in. „Powrócisz tu”, „Ja jestem twoja, czyli śpiewa Irena Santor”, „Malowanki polskie”, „Bez próby – I. Santor”, „Dzisiaj śpiewa się inaczej”, „Pieśni S. Moniuszki: cz. 1 – Błyszczą krople rosy, cz. 2 – Płyń dźwięczny głosie”, „Chęć na życie” i „Benefis I. Santor”.

Utwory:


1. Embarras
2. Każda miłość jest pierwsza
3. Odrobinę szczęścia w miłości
4. Serce
5. Jalousie
6. Jesienne róże
7. Tango Milonga
8. Nie mów mi sentymentalnych słów
9. Jesienna rozłąka
10. Ździebełko ciepełka
11. Tych lat nie odda nikt
12. Jak przygoda, to tylko w Warszawie
13. Walczyk Warszawy
14. Małe mieszkanko na Mariensztacie
15. Na prawo most, na lewo most
16. Kamienne schodki
17. Warszawa, ja i ty
18. Pójdę na Stare Miasto
19. Maleńki znak
20. Powrócisz tu
21. Embarras (duet z Edytą Górniak)

 

Płyta do kupienia w:   merlin.pl     empik.com

Tagi: ,