BANASZAK HANNA

Później przez kilka miesięcy występowała w Centrum Variétés w Katowicach. Tam dała się poznać jako utalentowana wokalistka jazzowa.
W latach 1977-79 współpracowała z grupą Sami Swoi, z którą występowała na wielu krajowych i zagranicznych festiwalach jazzowych, m.in. na Jazz nad Odrą we Wrocławiu, Old Jazz Meeting w Warszawie, a także w Hanowerze i Mnchengladbach (RFN). W konkursie wokalistów jazzowych na Lubelskich Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w 1977 roku zdobyła III nagrodę. W 1979 roku wystąpiła na KFPP w Opolu, gdzie zaśpiewała przebój Ludmiły Jakubczak Szeptem. Na festiwalu Sopot ’79 zdobyła III nagrodę w konkursie wytwórni fonograficznych za interpretację piosenki Z biegiem lat (muz. Z. Górny, sł. A. Sobczak).
W 1980 roku zdecydowała się na karierę samodzielną. Zaczęła od serii nagrań radiowych i udziału w programach estradowych.
Współpracowała m.in. ze Zbigniewem Górnym, Januszem Komanem, Jerzym Satanowskim, Wojciechem Trzcińskim, Jerzym Wasowskim i Jeremim Przyborą, Jonaszem Koftą, Wojciechem Młynarskim. Śpiewała w „Nieszporach ludźmierskich” Jana Kantego Pawluśkiewicza. Użyczyła swego głosu Dorocie Stalińskiej, kreującej postać Hanki Ordonówny w filmie „Miłość ci wszystko wybaczy”, zaśpiewała arię ze „Stabat Mater” w filmie „Siekierezada”. Koncertowała w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, Belgii, Holandii, Portugalii, Japonii i w ośrodkach polonijnych Kanady i USA. W latach 1986-94 nagrywała i występowała z gitarzystą Januszem Stroblem.

Zrealizowała recitale tv, m.in.: „O czym marzy dziewczyna”, „Śpiewać jazz”, „Vie privée, czyli… Hanna Banaszak”, „Panienka z temperamentem”, „Wołanie Eurydyki”, „Zanim dojdziesz do brzegu”, „Od przedszkola do Opola”, „Benefis H. Banaszak”. W 1986 roku zdobyła Grand Prix festiwalu piosenki Europopstar w Knokke (Belgia). W repertuarze ma standardy muzyki rozrywkowej i jazzowej lat 30. i 40., polskie przeboje okresu międzywojennego, tematy jazz-rockowe, ballady i piosenki współczesne, arie operetkowe i operowe. W swych dotychczasowych dokonaniach artystycznych dała odpowiedź na stawiane często pytanie – wokalistka jazzowa czy piosenkarka?

Utwory:

1. W moim magicznym domu
2. Jesienny Pan
3. Miasto samotnych serc
4. Ostatni kadr
5. Szeptem
6. Ja dla Pana czasu nie mam
7. Panienka z temperamentem
8. Mam ochotę na chwileczkę zapomnienia
9. Apetyt na życie
10. Jak Pan mógł
11. Tak bym chciała kochać już
12. Pogoda ducha
13. Samba bez butów
14. Żegnaj kotku
15. Pejzaż bez ciebie
16. Samba na jedną nutę
17. Samba przed rozstaniem
18. Kiedy księżyc jest w nowiu
19. Łagodnie płynę w Twych ramionach

 

Płyta do kupienia w:  digitalo.pl  merlin.pl     empik.com

Tagi: ,