Muzyka jazzowa i rozrywkowa, symfoniczna i kameralna, piosenka i wokalistyka, komponowanie i gra na perkusji, a także rajdy samochodowe, dziennikarstwo muzyczne, motoryzacyjne i fotografia. Powiadają o nim – człowiek renesansu, aczkolwiek w jego przypadku bardziej wypada powiedzieć – człowiek orkiestra.

Czy to już wszystkie pasje Andrzeja Dąbrowskiego? Ależ skąd! Swego czasu wspomniał o zainteresowaniu polityką, ale to było dawno. Teraz podobno często eksperymentuje w kuchni. Na perkusji już nie gra. Żeby go nie kusiło, sprzedał bębny. Ale śpiewać nie przestał.

Andrzej Dąbrowski – czy tego chcemy, czy nie – jest zawsze i równocześnie piosenkarzem i wokalistą jazzowym. I takie podejście do materii muzycznej, nieczęste w naszej tradycji estradowej, jest źródłem jego oryginalnych kreacji wokalnych. Wykazuje przy tym głęboką znajomość stylistyki, frazowania i artykulacji oraz kunsztowną umiejętność posługiwania się nimi w sposobie śpiewania.

Z równą swadą co słowem śpiewanym, posługuje się słowem pisanym i mówionym. Współpracował z „Panoramą”, opisywał wrażenia z artystycznych wojaży w miesięczniku „Jazz”. Czytywano go w „Przekroju” i „Polityce”, słuchano zaś na antenie w radiowej Trójce jego audycji Trzy kwadranse jazzu i Z wokalistyką na ty.

Każdą wolną chwilę i każdy wolny grosz poświęca nadal samochodom i fotografii. Motoryzacja à la Dąbrowski to dziesięcioletnia współpraca z tygodnikiem „Motor”, wielokrotny udział w rajdach i wyścigach samochodowych i ciągle otwarty rejestr nagród, pucharów i dyplomów. Dąbrowskiego fotografika znają bywalcy pięciu jego wystaw indywidualnych w kraju, a zagranicą publiczność salonów fotograficznych w Zagrzebiu, Londynie i Bombaju. Co fotografuje? Otaczający go świat – czyli wszystko. Szczególnie. „Twarze świata jazzu”.

digitalo.pl  merlin.pl  empik.com

Tracklista:
CD 1
1. Zielono mi
2. A ty się bracie nie denerwuj
3. Ballada o czasie nieutraconym
4. Byle jak
5. Bywaj nam Mary Ann
6. Daj mi o sobie znać
7. Do zakochania jeden krok
8. Dziewczyna z mego snu
9. Horoskopy
10. Jej portret
11. Niewczesna miłość
12. Przygoda z Marią
13. Sposób na czekanie
14. To sprawił rytm
15. Tyle pięknych dni
16. Tylko szkoda naszych nocy
17. Dziewczyny perkusisty
18. Kołysanka na rozstanie
19. Szał by night
20. Za spełnione wszystkie sny
21. Mokry trójkąt (feat.June)
22. Re-fleksje

CD 2
1. Kalatówki ’59
2. Cherokee
3. Lover
4. Yenom On
5. Pan Croque
6. Swinging (Kołysząc się)
7. Dlaczego małpa…
8. Walkin’
9. Autumn Leaves
10. Smile
11. Let Me Try Again
12. Szeptem
13. Byle jak
14. Jej portret
15. Mimo woli zaplątałem się
16. Zielono mi

Tagi: