Marek Grechuta - Dni Których Nie Znamy

Marek Grzechuta – piosenkarz, kompozytor, pianista, poeta, a także malarz i architekt. Do matury uczył się gry na fortepianie. Ukończył studia na Wydziale Architektury PK. W 1967 roku z Janem Kantym Pawluśkiewiczem założył studencki kabaret Anawa, z którego wyłonił się później zespół wokalno-instrumentalny o tej samej nazwie. Debiutował z nim na VI FPiPS w Krakowie. Z Anawą współpracował do 1972 roku, zdobywając wiele nagród i wyróżnień na KFPP w Opolu i FAMA w Świnoujściu. W latach 1972-76 prowadził grupę Wiem, w której grali m.in.: Jan Cichy – bg, Józef Gawrych – vib, Paweł Jarzębski – cb, Kazimierz Jonkisz, Bogdan Kulik – dr, Antoni Krupa, Paweł Ścierański – g, Piotr Michera – viol, Eugeniusz Obarski – p.
Od 1976 roku z krótkimi przerwami ponownie występuje z Anawą. Śpiewa także solo lub z okazjonalnie tworzonymi zespołami. Współpracował z Piwnicą Pod Baranami. W latach 1979-89 prowadził w Krakowie własną Piwnicę Pod Różą. Jest kompozytorem musicalu Szalona lokomotywa (współautor J. K. Pawluśkiewicz); oratorium Zapach łamanego w rękach chleba do wierszy T. Nowaka; muzyki na autorskich LP: Śpiewaj ące obrazy, W malinowym chruśniaku, Wiosna, ach to ty, Krajobraz pełen nadziei; muzyki do spektakli teatralnych Niebezpieczne związki, Colas Breugnon, Otello; autorem około dwustu pięćdziesięciu piosenek. Jest laureatem nagrody głównej (z zespołem Anawa) na FPiPS w Krakowie w 1967 roku za Tango Anawa, I nagrody na festiwalu FAMA w Świnoujściu w 1968 roku, nagrody dziennikarzy na KFPP Opole ’68 za Serce, nagrody TVP na KFPP Opole ’69 za Wesele, nagrody MKiS na KFPP Opole ’71 za Korowód II, I nagrody na KFPP Opole ’77 za Hop, szklanka piwa.

Wielokrotnie zwyciężał w plebiscytach prasowych i radiowych jako wykonawca i kompozytor. Dał około trzech tysięcy recitali w kraju i za granicą, m.in. w NRD, RFN, ZSRR, Czechosłowacji, Bułgarii, na Węgrzech, Kubie, we Francji, Anglii i Włoszech oraz w ośrodkach polonijnych USA, Kanady i Australii. Swoje prace malarskie prezentował na indywidualnych wystawach krajowych i zagranicznych. Wydał zbiorki poetyckie Na serca dnie i Krajobraz pełen nadziei. Jego piosenki śpiewały także: Teresa Haremza, Krystyna Janda, Dorota Pomykała, Maryla Rodowicz, Magda Umer oraz wykonawcy zagraniczni. Jest bohaterem filmu dokumentalnego Z pamiętnika mej duszy (re ż. P. Aleksowski).
Ryszard Wolański

Utwory:

1. Niepewność
2. Nie dokazuj
3. Serce
4. Będziesz moją panią
5. Tango Anawa
6. Świecie nasz
7. Gdziekolwiek
8. Dni, których nie znamy
9. Muza pomyślności
10. W dziekie wino zaplątani
11. Wesele
12. W malinowym chruśniaku
13. Jeszcze pożyjemy
14. Ocalić od zapomnienia
15. Świat w obłokach
16. Wiosna – ach to ty
17. Pomarańcze i mandarynki
18. Gaj
19. Gdzieś w nas
20. Hop szklankę piwa
21. Korowód

 

Płyta do kupienia w:   merlin.pl    empik.com

Tagi: ,